ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Στην καθημερινότητα μας αντιμετωπίζουμε δυσκολίες, άλλοι περισσότερες, άλλοι λιγότερες. Ας μην είναι η έλλειψη αίματος μία από αυτές! Η Ελλάδα αναγκάζεται να εισάγει αίμα για να καλύψει τις ανάγκες της, τη στιγμή που αν 1 στους 10 ήταν εθελοντής αιμοδότης, η χώρα θα ήταν αυτάρκης. Ας μην το αφήσουμε να συνεχιστεί. Μαζί μπορούμε!

Η Φοιτητική Ομάδα Εθελοντικής Αιμοδοσίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Φ.Ο.Ε.Α.), διοργανώνει σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Ιωαννίνων (Γ. Χατζηκώστα) Eθελοντική Αιμοδοσία την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022 και ώρες 11:30-14:00, στα γραφεία της Φ.Ο.Ε.Α, στο χώρο του Πανεπιστημίου, τα οποία βρίσκονται στο ισόγειο των Α΄ Φοιτητικών Εστιών,  απέναντι από τη λέσχη.

Για να αιμοδοτήσεις χρειάζεται:

1. Να μην έχεις καταναλώσει αλκοόλ την προηγούμενη μέρα.
  2. Να κοιμηθείς τουλάχιστον 6 ώρες
  3. Το πρωί να φας ένα ελαφρύ γεύμα, όχι μεσημεριανό.
  4. Περίπου για μία ώρα πριν την αιμοδοσία να μην καπνίσεις.
  5. Να έχεις μαζί σου τον Α.Μ.Κ.Α. ή την ταυτότητα σου.

Σας παρακαλούμε να προωθήσετε τη δράση μας αυτή, καθώς οι ανάγκες των νοσοκομείων της πόλης μας είναι ιδιαίτερα αυξημένες αυτή την περίοδο. Καλούμε όλους τους συμπολίτες μας να δώσουν το «παρών» και να προσφέρουν λίγο από το χρόνο τους.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή περαιτέρω πληροφορίες για την ομάδα μας μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας:

6980602709 (Δανάη Ψαρρά)

e-mail: foeanews@gmail.com

Facebook: Φοιτητική Ομάδα Εθελοντικής Αιμοδοσίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Instagram: f.o.e.a_uoi

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων, για την πολύτιμη βοήθεια σας.

Με εκτίμηση,

Τα παιδιά της Φ.Ο.Ε.Α.