Την Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2022 και ώρα 13:30, στην Αίθουσα  Τηλεδιασκέψεων του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων θα πραγματοποιηθεί δημόσια υποστήριξη και τελική κρίση της διδακτορικής διατριβής του κ. Δαμιανού Κασωτάκη με τίτλο:

«The Manuscripts of Saint Catherine’s Monastery (Sinai) through the Photographic Lens: From Glass Plates to Digital Spectral Imaging»

«Τα χειρόγραφα της Μονής Αγίας Αικατερίνης (Σινά) μέσα από τον φωτογραφικό φακό: Από γυάλινες πλάκες στην ψηφιακή φασματική απεικόνιση»

Τα μέλη της επταμελούς εξεταστικής επιτροπής είναι:

1. Παπαϊωάννου Απόστολος, Ομότιμος Καθηγητής Νεότερης Ιστορίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  2. Αλεξάκης Αλέξανδρος, Καθηγητής Βυζαντινής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  3. Αθανάσιος Αντωνόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  4. Κωνσταντίνος Χούλης, Καθηγητής Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής
  5. Roger Easton Jr, Καθηγητής του τμήματος Επιστημών στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας του Ρότσεστερ (Η.Π.Α.)
  6. Claudia Rapp, Καθηγήτρια Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Βιέννης (Αυστρία)
  7. Βασιλική Κόκλα, Επίκουρη Καθηγήτρια Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής